Pokud došlo při dopravní nehodě k těžkému zranění Vašeho manžela, rodiče, dítěte, nebo jiné osoby blízké, máte i Vy nárok na odškodnění za své duševní útrapy. Toto odškodnění by mělo pokrývat nejen Váš šok z nenadále informace o tom, že Váš blízký utrpěl těžké zranění při dopravní nehodě, ale i následný stres pramenící z nejistoty o jeho zdravotním stavu, stejně tak jako sdílení všech nepříjemností vyplývajících z dopravní nehody.

 

Občanský zákoník nestanovuje výši tohoto odškodnění, ani blíže nerozvádí kritéria, podle kterých by mělo být stanoveno. V novém občanském zákoníku je pouze uvedeno, že odškodnění musí plně vyvažovat Vaše utrpení s tím, že pokud by nebylo možné výši odškodnění takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti. Podle mého názoru budou mít na výši odškodnění vliv následující skutečnosti:

 

  • závažnost zranění – nepochybně bude platit, že čím závažnější zranění, tím silnější jsou útrapy blízkých. A to zejména při zranění, která ohrožují život Vašeho blízkého.

     

  • nejistota ohledně zdravotních následků – na výši odškodného má vliv i doba, po kterou se budete nacházet v tíživé nejistotě, jaká zranění Váš blízký utrpěl a zdali zanechají trvalé následky. Např. pokud se Váš blízký po několik týdnů nachází v umělém spánku a nevíte, zdali se z něj ještě probere.

     

  • náročnost a délka léčení – pokud v rámci svého léčení musel být Váš blízký dlouhou dobu v nemocnici nebo rehabilitačním ústavu pochopitelně by to mělo mít vliv na výši odškodnění. Stejně tak jako situace, kdy se musíte potýkat s dlouhodobou a bolestivou rekonvalescencí svého blízkého.

 

Pomůžu Vám

 

Pokud nevíte, jak vyčíslit výši svého odškodnění nebo prokázat svůj nárok, kontaktujte mě! Pomohu Vám uplatnit Váš nárok u pojišťovny! S klienty si v těchto případech sjednávám podílovou odměnu nejčastěji mezi 10 až 15 % z odškodnění, které pro Vás získám. Nárok na odměnu mi vzniká až poté, co Vám bude odškodnění uhrazeno. Pokud bych pro Vás nezískal žádné odškodnění, jsou mé služby zdarma!